Pro realizaci webových projektů používáme produkt německé společnosti Alkacon Software, systém OpenCms. Je to profesionální řešení pro správu webového obsahu vyvíjené od roku 1999.

 

MANAŽERSKÉ A MARKETINGOVÉ INFORMACE

Stabilita, bezpečnost a flexibilita

Řešení lze využít na středně velké webové projekty stejně jako na projekty s požadavky na vysokou návštěvnost nebo dostupnost. Bezpečnost je zajištěna díky propracovanému systému nastavení uživatelských práv. Systém pracuje na bázi modulů a šablon, takže jeho rozšíření a správa nemůže být jednodušší.

Uživatelská přívětivost a přizpůsobitelnost

Administrační prostředí je funkcionalisticky zaměřeno, je rozděleno do logických celků, kam má uživatel přístup na základě přidělených práv. Pohyb v systému je intuitivní a při řešení konkrétního požadavku má uživatel na výběr z několika možností přístupu. Výhodou je možnost osobního nastavení, kdy si každý uživatel může systém lehce přízpůsobit podle vlastních preferencí.

Pokročilá správa obsahu

Systém nabízí nadstandardní možnost editace obsahu, která je realizována pomocí 3 vestavěných WYSIWYG editorů. Editace je podobná práci v kancelářském programu, je intuitivní a zajišťuje validní výstup. Samozřejmostí je možnost úpravy přímo zdrojového kódu. Textový obsah je rozdělen do strukturovaných dokumentů, multimediální a binární obsah do galerií.

Vícejazyčnost

Systém podporuje vícejazyčnost při tvorbě obsahu i v rámci administračního prostředí. Administrační prostředí je v základu lokalizováno do angličtiny, němčiny, ruštiny, italštiny, španělštiny a naše společnost samozřejmě dodává českou lokalizaci. Nové funcionality jsou standardně lokalizovány v angličtině a češtině, avšak vše vychází s požadavků zákazníka.

Záruka dynamického a kontinuálního rozvoje

O pevné pozici OpenCms na trhu svědčí jeho dlouholetá historie podpořená implementacemi po celém světě. Systém navíc velmi dobře známe a máme s ním výborné zkušenosti. Jelikož je systém Open Source, je na něj nabalena silná komunita vývojářů, která jej stále posouvá vpřed. Pro systém je k dispozici řada informačních zdrojů do kterých přispívá i naše společnost.

Nízké provozní a pořizovací náklady

Systém OpenCms je distribuován jako Open Source řešení. Tím odpadají nároky na pořizování drahých aplikačních nebo dokonce uživatelských licencí. Mnoho funkcionalit, které uživatelé od moderních CMS vyžadují, je již implementováno, další se dají zakoupit v podobě modulů od naší společnosti nebo od dalších subjektů. Stávajícím zákazníkům poskytujeme slevy na upgrade systému nebo na zakoupení nových modulů.

 

TECHNICKÉ INFORMACE

Systémové informace

Systém je standardní serverová aplikace a lze jej instalovat jak na Linuxové, tak na Windows prostředí. Pro přístup k databázi je využíván JDBC driver, takže výběr konkrétní databáze není omezen. V případě požadavků na vysoký výkon nebo dostupnost je možné OpenCms provozovat v clusteru. HW nároky nejsou vysoké a reflektují požadavky na webovou aplikaci.

Použité technologie

Systém je postaven na technologii Java a XML. Obsahová část je zpracovávána pomocí strandardního X/HTML, CSS (HTML5, CSS3), případně JavaScriptu. Správa obsahu a uživatelská administrace jsou realizovány prostřednictvím webového prohlížeče (Chrome, Explorer, Firefox, Opera, Safari…).

Vývoj a pokročilá správa obsahu

Rozvoj systému usnadňuje dostupná dokumentace, široká uživatelská komunita, stránky Wiki a mailing list. Z vývojových nástrojů můžeme zmínit propojení s aplikacemi Eclipse nebo NetBeans. K virtuálnímu systému souborů OpenCms lze přistupovat přes WebDAV a systém má vlastní příkazový řádek – OpenCms Shell.